Czym różni się przydomowy ogród letni od ogrodu zimowego?

Letni ogród na podwórku to świetny sposób, aby cieszyć się świeżym powietrzem i uprawiać własne świeże owoce i warzywa. Ogród zimowy może być pięknym dodatkiem do Twojego domu, zapewniając miejsce do relaksu i ucieczki przed zimną pogodą. Główna różnica polega na realizacji samej konstrukcji zabudowy takiego ogrodu. Stosując zabudowę tarasu nieizolowaną termicznie, uzyskujemy ogród letni. W przypadku zastosowania konstrukcji zabudowy i zadaszenia, z izolacją termiczną, uzyskujemy ogród zimowy. Druga opcja pozwala na swobodne spędzanie czasu w tego typu oranżerii nawet zimą. Nie znaczy to, że w ogrodzie letnim, nie ma możliwości relaksowania się w okresie zimowym. Są dostępne różne formy punktowych punktów cieplnych, promienniki, dzięki którym również w zimie można spędzać czas wolny w ogrodzie letnim.

 

Kolejną różnicą między ogrodem letnim a zimowym są rośliny uprawiane w każdym z nich. Letnie ogrody są zwykle wypełnione roślinami jednorocznymi, podczas gdy ogrody zimowe są wyposażone w rośliny wiecznie zielone. Każdy rodzaj ogrodu ma swój własny zestaw zalet i wad.

 

Zalety ogrodu letniego obejmują możliwość uprawy szerokiej gamy roślin oraz zdecydowanie niższa cena, w porównaniu do ogrodu zimowego. Nie ma konieczności stosowania drogich izolacji termicznych. Przygotowanie podłoża, pod ogród letni nie jest tak wymagające, jak w przypadku ogrodu zimowego. Dodatkowo ogród letni może posiadać niepełną zabudowę ścian bocznych tarasu.

 

Główną wadą ogrodu letniego jest to, że należy również przygotować się na to, że zimą nie będzie można korzystać z ogrodu letniego.

 

Zalety ogrodu zimowego obejmują fakt, że rośliny, które można tam uprawiać, mogą być wiecznie zielone. Mogą zatem cieszyć oko i budować kojący, pozytywny nastrój przez 365 dni w roku. Ogrody zimowe wymagają również innej konstrukcji, która musi być izolowana termicznie. Oznacza to większe koszty wdrożenia takiej zabudowy, użycia bardziej specjalistycznych komponentów. Konieczność wykonania dodatkowej izolacji oznacza również, że ogród zimowy będzie wymagał większej konserwacji. Ponadto ogród zimowy trudniej wyposażyć w systemy nawadniania i drenażu.

 

Istotną wadą ogrodu zimowego jest wysoki koszt jego budowy i utrzymania. Ogrody zimowe są również trudne do prawidłowego wentylowania, co może prowadzić do problemów z pleśnią i grzybami. Innym minusem jest to, że rośliny zimozielone uprawiane w oranżerii mogą ulec zniszczeniu przez nieodpowiedni poziom nasłonecznienia i wilgotności w okresie zimowym.

 

Chociaż oba rodzaje ogrodów mają swój własny zestaw zalet i wad, decyzja o tym, który z nich wybrać, zależy od potrzeb i preferencji właściciela domu. Jeśli chcesz mieć miejsce do uprawy roślin wiecznie zielonych i móc korzystać z niego przez cały rok, oranżeria zimowa jest lepszą opcją. Jeśli jednak szukasz tańszej wersji, w której możesz swobodnie spędzać czas się w cieplejszych miesiącach, ogród letni jest świetnym wyborem.

 

Budowa aluminiowo-szklanego ogrodu zimowego - krok po kroku

 

1. Wybierz odpowiednią lokalizację dla swojego ogrodu zimowego. Miejsce powinno być równe i dobrze osuszone, bez drzew i krzewów w pobliżu proponowanej linii budynku. Wybrane miejsce powinno być tez odpowiednio nasłonecznione.

2. Zaplanuj grunt ogrodu zimowego z rozplanowaniem przestrzeni dla roślin i strefy relaksu z meblami do wypoczynku. Zaplanuj również system wentylacji i nawadniania oraz strefę ogrzewania.

3. Wykonaj niezbędne pomiary, takie jak długość, szerokość i wysokość planowanego ogrodu zimowego. Zwróć uwagę na konstrukcję dachu szklanego, ścian szklanych z opcją przesuwania oraz dodatkowych zasłon panoramicznych.

4. Zamów aluminiową i szklaną konstrukcję ogrodu zimowego lub letniego na Salgat.pl. Korzystając z naszej oferty, masz gwarancję, zastosowania najwyższej jakości materiałów oraz perfekcyjnego spasowania wszystkich niezbędnych elementów.

5. Wybierz opcję z montażem lub wykonaj montaż samodzielnie. W pierwszym przypadku nie musisz się martwić o cały proces realizacji. Jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż ogrodu zimowego, dostarczymy Ci szczegółową instrukcję.

6. Po montażu zaplanuj rośliny, ozdoby, oświetlenie oraz elementy w strefie relaksu. Najlepiej zacząć od posadzenia większych roślin, a następnie uzupełnić je mniejszymi. Do strefy relaksu wybierz meble, które będą wygodne zarówno do siedzenia, jak i wypoczywania w pozycji leżącej. Zainstaluj dobrej jakości oświetlenie, aby cieszyć się swoim ogrodem zimowym o każdej porze dnia i nocy.