Co dać na dach tarasu? Przegląd rozwiązań.

Taras jest ważną częścią domu, to miejsce, w którym spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, podejmujemy gości lub po prostu cieszymy się świeżym powietrzem. Aby taras stał się wygodną i funkcjonalną przestrzenią, konieczne jest jego zadaszenie.

 

Istnieje kilka powodów, dla których warto zbudować swoje zadaszenie tarasu:

1) Ochrona przed złymi warunkami atmosferycznymi - dach ochroni przed deszczem, śniegiem, wiatrem i słońcem.

2) Izolacja - odpowiednio zaizolowany taras będzie znacznie cieplejszy zimą i chłodniejszy latem.

3) Izolacja akustyczna - jeśli mieszkasz w ruchliwej okolicy, dach nieco obniży poziom hałasu. Jeżeli cenisz spokój i ciszę, dobrym rozwiązaniem będzie całkowita zabudowa tarasu.

4) Estetyka - dobrze zaprojektowany dach poprawi wygląd Twojego domu.

 

Wybierając pokrycie dachowe na taras, należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

1) Typ Twojego domu - dach powinien być w harmonii z ogólnym stylem budynku.

2) Klimat w Twojej okolicy - w regionach o ostrych zimach konieczne jest wybranie bardziej trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne materiału jak aluminium i szkło.

3) Twój budżet - na rynku istnieje wiele różnych materiałów dachowych, więc możesz znaleźć opcję, która odpowiada Twoim możliwościom finansowym.

 

Istnieje kilka popularnych rodzajów dachów tarasowych:

1) Dachy metalowe - są trwałe, ognioodporne i łatwe w utrzymaniu, ale są też dość drogie. Pokrycie dachu blachą ma pewną wadę. Bardzo zaciemnia przestrzeń tarasu i przylegające do niego okno tarasowe, balkonowe. Powoduje to przenikanie mniejszej ilości światła. Dodatkowo nie każdej osobie odpowiada osobliwy odgłos wydawany przez blachę podczas mocnego deszczu.

 

2) Dachy drewniane - są tańsze od dachów metalowych oraz aluminiowo-szklanych, ale wymagają większej konserwacji. Minimum raz do roku a najlepiej wczesną wiosną i jesienią należy ponownie zaimpregnować elementy drewniane dachu. Rodzi to stałe, rosnące koszty w utrzymaniu takiej konstrukcji. Dodatkowo drewno jest elementem nieprzepuszczającym światło.

 

3) Dachy z PCV czy poliwęglanu - są wykonane z materiałów syntetycznych, są znacznie tańsze niż inne opcje. Pytanie tylko jaki poliwęglan wybrać na dach? Pełny, lity czy komorowy? Zaletą poliwęglanu jest jego odporność na warunki atmosferyczne oraz nie ma konieczności konserwacji. Wadą jest fakt, że jeżeli w pobliżu tarasu, znajdują się jakieś drzewa, to po pewnym czasie na dachu mogą występować obszary z zielonym nalotem. Jeżeli więc koniecznie chcesz zastosować poliwęglan na zadaszenie, to proponujemy poliwęglan mleczny.

 

4) Dachy szklane na konstrukcji aluminiowej - wyglądają bardzo stylowo, nowocześnie i nie wymagają konserwacji. Czy aluminium i szkło to idealny wybór na zadaszenie tarasu? Zdecydowanie tak! Początkowo jest to dość kosztowna inwestycja. Patrząc jednak na wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie, jest to zdecydowanie najlepsza opcja. Poniżej wyjaśnimy dlaczego.

 

Możesz także wybrać między stałym a zdejmowanym dachem dla tarasu. Stałe dachy są droższe i wymagają więcej pracy podczas instalacji, ale są wytrzymalsze i zapewniają lepszą ochronę przed pogodą. Dachy zdejmowane są łatwiejsze w montażu i demontażu, ale wymagają częstszej wymiany.

 

Niezależnie od tego, jaki materiał dachowy wybierzesz dla swojego tarasu, pamiętaj, aby skonsultować się z profesjonalną firmą realizującą tego typu projekty, aby znaleźć najlepszą opcję dla swojego domu. W SALGAT od wielu lat specjalizujemy się w zabudowach i zadaszeniach aluminiowo-szklanych tarasów.

 

Zadaszenie tarasu z aluminium i szkła

 

Zadaszenie tarasu aluminiowo - szklane. Przegląd zalet

W gorące letnie dni przyjemnie jest zjeść obiad lub kolację na zewnątrz, na świeżym powietrzu. Często jednak silne słońce nie pozwala nam na to. Rozwiązaniem tego problemu jest dach tarasowy. Istnieją różne rodzaje dachów tarasowych. Dziś przyjrzymy się bliżej dachom aluminiowym i szklanym.

 

Zalety aluminiowych konstrukcji tarasowych:

  1. Aluminium jest bardzo trwałym materiałem, który może wytrzymać wszystkie warunki pogodowe.
  2. Aluminium jest lekkim materiałem, co sprawia, że jest łatwe w montażu.
  3. Aluminium odbija promienie słoneczne, dzięki czemu taras jest chłodniejszy.
  4. Możliwość łatwej instalacji dodatkowych zasłon panoramicznych czy markiz na konstrukcji dachu.
  5. Możliwość personalizacji samej formy konstrukcji, jak i kolorystyki, którą można dobrać dowolnie z całej palety RAL.

 

Zalety szklanych dachów tarasowych:

  1. Szkło to bardzo elegancki, nowoczesny materiał, który nada Twojemu tarasowi luksusowy wygląd.
  2. Szkło chroni przed promieniami UV i sprawia, że taras jest chłodniejszy.
  3. Szkło jest łatwe do czyszczenia i konserwacji.
  4. Szkło jest idealnie transparentne, przez co sztucznie nie zaciemnia przestrzeni tarasu czy przylegającej części domu.
  5. Długowieczność - dobrej jakości dach szklany tarasu będzie wyglądał tak samo dobrze zaraz po zamontowaniu, jak i po dziecięciu latach.

 

Jak widać, zarówno aluminium jak i szkło mają swoje zalety. Do Ciebie należy decyzja, który materiał będzie najlepszy dla dachu Twojego tarasu.